بازار خرسی چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 31 شهریور 1399 در ساعت 50 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مقدمه

بازارهای مالی روندها را طی می کنند. درک تفاوت بین این روندها مهم است تا بتوانید تصمیمات بهتری در مورد سرمایه گذاری بگیرید. چطور؟ خوب، روندهای مختلف بازار می تواند شرایط بسیار متفاوتی در بازار ایجاد کند. اگر نمی دانید روند اساسی چیست، چگونه می خواهید خود را با شرایط متغیر سازگار کنید؟

روند بازار جهت کلی است که بازار در آن پیش می رود. در بازار خرسی، قیمت ها به طور کلی در حال کاهش است. بازارهای خرس می تواند یک زمان چالش برانگیز برای تجارت یا سرمایه گذاری به ویژه برای مبتدیان باشد.

اکثر معامله گران رمزارزها و تحلیل گران فنی بر این عقیده اند که بیت کوین در تمام مدت وجود خود در یک روند گاوی بزرگ قرار داشته است. البته، چندین بازار خرسی ارزهای رمزپایه بی امان وجود داشته است. این بازار به طور کلی بیش از 80٪ کاهش قیمت بیت کوین را به همراه داشته، در حالی که آلت کوین ها به راحتی بیش از 90٪ کاهش را تجربه کردند. در این مواقع چه کاری می توانید انجام دهید؟

در این مقاله ، ما در مورد اینکه بازار خرس چیست، چگونه باید برای آن آماده شوید و اینکه چگونه می توانید در آن سود کسب کنید، بحث خواهیم کرد.

بازار خرسی چیست؟

یک بازار خرسی را می توان دوره کاهش قیمت ها در بازارهای مالی توصیف کرد. بازارهای خرسی می تواند برای معامله گران بی تجربه بسیار خطرناک و دشوار باشد. آنها می توانند به راحتی خسارات بزرگی را به همراه داشته و سرمایه گذاران را از بازگشت به بازارهای مالی بترسانند. چطور؟

این جمله در میان تجار وجود دارد: "پله ها بالا ، آسانسورها پایین." این بدان معنی است که حرکت به سمت بالا ممکن است آهسته و ثابت باشد، در حالی که حرکت به سمت نزولی شدیدتر و خشن تر است. چرا؟ هنگامی که قیمت شروع به سقوط می کند، بسیاری از معامله گران برای خروج از بازارها هجوم می آورند. آنها این کار را می کنند تا یا به صورت نقدی بمانند یا از موقعیت های طولانی خود سود کسب کنند. این می تواند به سرعت منجر به یک اثر دومینو شود که فروشندگان با عجله خارج می شوند واین منجر به خروج بیشتر فروشندگان از موقعیت خود می شود. اگر بازار از نفوذ بالایی برخوردار باشد، می توان این افت را حتی بیشتر کرد. حجم بالای تسویه ها باعث سقوط قیمت مانند آبشار اثر بزرگتری خواهد داشت و منجر به فروش شدید می شود.

 

با این اوصاف، بازارهای گاوی نیز می توانند مراحل سرخوشی داشته باشند. در این زمان ها، قیمت ها با سرعت فوق العاده ای در حال افزایش هستند، همبستگی ها بیشتر از حد معمول هستند و اکثر دارایی ها به طور همزمان رشد می کنند.

به طور معمول ، سرمایه گذاران در بازار خرسی یا نزولی هستند، به این معنی که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد. این همچنین بدان معنی است که احساسات در بازار به طور کلی بسیار کم است. با این حال، این ممکن است به این معنی نباشد که همه فعالان بازار در موقعیت های کوتاه فعال هستند. این فقط بدان معنی است که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد و اگر فرصتی پیش بیاید ممکن است به دنبال موقعیت سازی خود باشند.

نمونه های بازار خرسی

همانطور که در مورد آن بحث کردیم ، بسیاری از سرمایه گذاران فکر می کنند که بیت کوین از زمان آغاز معاملات در یک روند گاوی بزرگ قرار دارد. آیا این بدان معنی است که بازارهای خرسی در آن بازار گاوی وجود ندارد؟ نه. بعد از انتقال بیت کوین به حدود 20،000 دلار در دسامبر 2017 ، این ارز یک بازار خرس کاملا وحشیانه داشت.

و قبل از بازار خرسی 2018 ، بیت کوین در سال 2014 افت 86 درصدی را تجربه کرد.

از ژوئیه سال 2020، محدوده بازار خرسی قبلی در حدود 3000 دلار دوباره لمس شد، اما هرگز شکسته نشد. اگر این نرخ پایین شکسته می شد، می توان استدلال قوی تری ارائه داد که بازار چند ساله خرسی بیت کوین هنوز در جریان است.

از آنجا که آن سطح شکسته نشده است، می توان استدلال کرد که سقوط به دنبال ترس از کرونا، صرفاً لمس مجدد دامنه بوده است. با این وجود، در مورد تجزیه و تحلیل فنی، اطمینان وجود ندارد، فقط احتمالات وجود دارد.

سایر نمونه های برجسته بازار خرسی از بورس آمده است. رکود بزرگ، بحران مالی 2008 یا سقوط بازار سهام سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا، همگی نمونه های قابل توجهی هستند. این رویدادها همگی خسارت بزرگی به وال استریت وارد کرده و قیمت سهام را تحت تأثیر قرار داده است. شاخص های بازار مانند Nasdaq ، Dow Jones Industrial Average (DJIA) می توانند افت قابل توجه قیمت را در دوره هایی مانند این تجربه کنند.

نحوه تجارت در بازار خرس

یکی از ساده ترین استراتژی هایی که تاجران می توانند در بازار خرس استفاده کنند ، ماندن در پول نقد (یا پول های ثابت) است. اگر با کاهش قیمت ها راحت نیستید، بهتر است به راحتی صبر کنید تا بازار از قلمرو بازار خرسی خارج شود. اگر انتظار این باشد که ممکن است در آینده بازار گاوی جدید ایجاد شود، می توانید از این فرصت استفاده کنید. در عین حال ، اگر هولدینگ طولانی مدت با افق زمانی سرمایه گذاری چندین سال یا چند دهه دارید، یک بازار خرسی لزوما سیگنال مستقیم برای فروش نیست.

وقتی نوبت به تجارت و سرمایه گذاری می رسد، به طور کلی ایده بهتری است که با روند بازار معامله کنید. به همین دلیل است که یک استراتژی سودآور دیگر در بازارهای خرس می تواند باز کردن موقعیت های کوتاه (Short Position) باشد. به این ترتیب ، وقتی قیمت دارایی ها کاهش می یابد، معامله گران می توانند از این کاهش سود ببرند. اینها می توانند معاملات روزانه، معاملات نوسانی، معاملات موقعیتی باشند. هدف اصلی صرفاً معاملات در جهت روند است. با این اوصاف، بسیاری از معامله گران متخلف به دنبال معاملات "ضد روند" خواهند بود، به معنی معاملات خلاف جهت روند اصلی است. بیایید ببینیم که چگونه کار می کند.

در مورد بازار خرسی، این می تواند وارد یک موقعیت طولانی(Long Position) برای یک جهش شود. این حرکت گاهی رالی بازار خرسی یا جهش مرده نامیده می شود. این حرکت قیمت های ضد روند می تواند بسیار بی ثبات باشد، زیرا ممکن است بسیاری از معامله گران از فرصت استفاده کنند و یک جهش کوتاه مدت داشته باشند. با این حال ، تا زمان تایید به پایان رسیدن بازار خرسی، فرض این است که روند نزولی درست پس از جهش کوتاه از سر گرفته خواهد شد.

به همین دلیل است که معامله گران موفق قبل از شروع روند نزولی، سود (در حدود اوج های اخیر) کسب کرده و از آن خارج می شوند. در غیر این صورت، آنها می توانند در موقعیت لانگ خود گیر کنند در حالی که بازار خرس ادامه دارد. به همین ترتیب ، توجه به این نکته مهم است که این یک استراتژی بسیار پرخطر است. حتی حرفه ای ترین معامله گران نیز هنگام تلاش برای گرفتن چاقوی در حال سقوط متحمل خسارات قابل توجهی می شوند.

نتیجه گیری

ما بحث کرده ایم که بازار خرسی چیست، چگونه معامله گران می توانند از خود محافظت کنند و از بازارهای خرس سود ببرند. به طور خلاصه ، ساده ترین استراتژی ماندن در پول نقد در بازار خرسی است. و منتظر یک فرصت امن تر برای تجارت است. متناوباً ، بسیاری از معامله گران به دنبال فرصت هایی برای ایجاد موقعیت های کوتاه مدت خواهند بود. همانطور که می دانیم، عاقلانه است که هنگام انجام معاملات، روند بازار را دنبال کنیم.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تفاوت بازار گاوی در مقابل بازار خرسی چیست؟

تفاوت بازار گاوی در مقابل بازار خرسی چیست؟

اینها مفاهیم متضادی هستند، بنابراین حدس زدن تفاوت به ویژه دشوار نیست. قیمت ها در بازار گاوی به طور م ...
بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی چیست؟

مقدمه بازارهای مالی روندها را طی می کنند. درک تفاوت بین این روندها مهم است تا بتوانید تصمیمات بهتری ...